wpe1.jpg (49529 bytes)

    Iskolánk elődje 1930- ban nyitotta meg kapuit. Az iskola megnyitásának szükségességét bizonyította a református fiúgimnázium leány magántanulóinak állandó magas létszáma és a vidéki középiskolákban tanuló vásárhelyi leányok nagy száma.

„ A megélhetés, a lányok pályaválasztásának kérdése állandóan foglalkoztatja a társadalmat. S ma már mindenkinek meggyőződése, hogy a kenyérkérdés és a művelődés kérdése egymással a legszorosabb kapcsolatban van. …Mindig több és több magyar gyermeket kell a tudás kincseiben részesíteni, mert egyedüli fegyverünk a kultúra. ”  ( A Hódmezővásárhelyi Ref. Leánylíceum 1930-31. évi értesítője )

1930- ban a szülők kérésére az egyháztanács D. Nagy Sándor igazgatót bízta meg az előkészítéssel. Megszervezték a Hódmezővásárhelyi Leánylíceum Barátainak Szövetségét, amely az intézet négy első esztendejére jelentős anyagi erő előteremtését vállalta. A szövetség tagjai önként megajánlott összeggel, a pártoló tagok havi 50 fillérrel, a rendes tagok havi 1 pengővel járultak a leánylíceum fenntartásához. „Az alapítók egyszersmindenkorra 200 pengőt fizetnek."

A mozgalom megindítói Márton Árpád lelkész és vitéz Széll Bálint ügyvéd voltak. A tiszántúli egyházkerület elnöksége engedélyezte a leánylíceum megnyitását a Nagy Sándor u. 3 szám alatt.  Az első osztályba 43 rendes tanuló iratkozott be.

Az iskola felszereltségéről az alábbiakat olvashatjuk az 1930-31. tanévi értesítőből: Az iskola bútorzata teljesen új. A tanítást segítő eszközök azonban nagyrészt ajándékként kerültek az iskolába. A természetrajzi szertárba pld. a református gimnázium kettős példányaiból 370 db került. Gyakran adományoztak magánszemélyek is eszközöket, könyveket az iskolának.

          tanitok.jpg (11911 bytes)

Az iskola épülete 1932- től 1977- ig

A könyvtár állománya az első évben a következőképpen alakult:

Tanári könyvtár. Beszerzés 2db 42 pengő értékben, ajándék 53 db. (A Református Főgimnáziumtól jelentős könyvadományt kaptunk a fölös példányokból. Meg kell jegyeznünk, hogy ott  már 1849-ben állandó összeget, -100 forintot - állapítottak meg a könyvtár számára.

beth.jpg (9626 bytes)  gimn2.jpg (9029 bytes) 

Ifjúsági könyvtár. Gyarapodás 15 kötet ajándékozásból. Az ifjúság ebben az évben a gimnáziumi ifjúsági könyvtárat használta.

Később is gyakori volt az iskola adományokkal való támogatása. Az 1936- 37. évi értesítőből olvashatunk Márton Árpád és néhai neje Fáy Róza adományáról: a tanári könyvtár részére 397 kötet, az ifjúsági könyvtár részére 107 kötet, valamint 11 db kotta és zeneelméleti könyv.                                           

 marton5.jpg (6192 bytes)    marton6.jpg (7110 bytes)

           

                        Az iskola 1977- ben új épületbe költözött, a mai Kaszap utca 29 szám                        alá. Ekkor a könyvtár is önálló helyiséget kapott. Az iskola központi                        részén helyezkedik el, több mint 150 négyzetméter alapterületen.